Wesprzyj fundację
0
0

Jak budować trwałe więzi? Recenzja książki

Jak budować trwałe więzi? Recenzja książki

Jak budować trwałe więzi? Recenzja książki

Jeśli pragniesz nawiązać trwałą relację z bliską ci osobą, książka Magdaleny Kleczyńskiej „Obdarowani sobą. Sztuka budowania więzi” została napisana z myślą o tobie. Jeśli właśnie planujesz związek na całe życie, znajdziesz w niej wskazówki, które pozwolą ci przygotować się do najważniejszej decyzji w życiu. Jeśli masz już obrączkę na palcu, ale zastanawiasz się, jak najlepiej przeżyć kolejne lata, dzięki tej książce poznasz świadectwo kobiety, której trudno jest wstać nieco wcześniej, i mężczyzny, który nie zawsze wie, kiedy powinien pomóc. Oni naprawdę zbudowali trwały i szczęśliwy związek! 


Jak przekonuje autorka, małżeństwo to droga, podczas której dowiadujemy się, jak kochać naprawdę, uczymy się nawzajem, czym jest prawdziwa miłość, podejmujemy codziennie na nowo decyzję: „Właśnie teraz, dziś, wybieram ciebie z całym twoim wewnętrznym nieuporządkowaniem i wadami, ale zarazem bogactwem, które będzie dane odkryć tylko mnie”. 


Psycholog Bogdan Wojciszke w swojej książce „Psychologia miłości” jasno pokazuje, że ludzie żyjący w związkach małżeńskich stanowią najbardziej szczęśliwą grupę spośród badanych osób. Trafne podsumowanie stanowią słowa o. Jacka Prusaka SJ, psychoterapeuty, który ma wieloletnie doświadczenie w pracy z parami: „Małżeństwo, zarówno katolikom, jak i niekatolikom, potrzebne jest do tego, by nie być samemu ze swoją samotnością. Wspólnie dzielona samotność staje się wspólną bliskością. Dla katolików, którzy przyrzekają sobie nawzajem przed Bogiem wierność w związku, małżeństwo to także ich wspólny sposób na uświęcanie się i przeżywanie wiary. Małżeństwo jest więc z jednej strony drogą do bycia z drugą osobą i gotowością do założenia rodziny, ale z drugiej strony drogą do bycia w więzi z Bogiem”. 


Najgorszą decyzją jest brak decyzji 


W książce Magdaleny Kleczyńskiej czytamy, że wielką ulgą, ale jednocześnie trudnym do przyjęcia odkryciem jest fakt, że to, kim jesteśmy nie jest jedynie wypadkową naszych genów, środowiska i edukacji, ale przede wszystkim podejmowanych przez nas decyzji. 


W poradni rodzinnej, w której pracuję od 2012 roku, spotykam się z wieloma osobami. Nie potrafią one określić, czego tak naprawdę chcą w życiu, albo nie znają kryteriów, jakimi powinny się kierować przy wyborze kandydata na małżonka, i nie wiedzą, kiedy jest najlepszy czas na decyzję o małżeństwie. Dlatego ludzie ci odwlekają w nieskończoność konkretne działania mające ich doprowadzić na tę drogę życiową – pisze w swojej książce Magdalena Kleczyńska. 


Randkuj twórczo! 


Randki są niezastąpionym sposobem poznawania siebie w różnych sytuacjach. Dlatego są tak ważną częścią związku, szczególnie na jego początkowym etapie. Uczą spędzania czasu razem, budowania kompromisów i dają możliwości rozwoju pod warunkiem, że zna się podstawowe zasady. 


Czym jest randka? To miłosne spotkanie dwóch osób, które chcą budować ze sobą trwałą więź. Twórcza randka to spotkanie, które ich wzbogaca i sprawia, że oboje mają niedosyt siebie. Spacer, uprawianie sportu, a nawet wspólna praca w ogrodzie mogą być wspaniałą randką, pod warunkiem, że obydwie osoby są nastawione na głębsze odkrywanie siebie, a nie tylko atrakcje i przyjemności. 

Randkowania nie powinno się zaniedbywać, szczególnie w przypadku młodych małżonków, gdy na świat przychodzi dziecko lub kiedy pracują do późna, rzadko się widują, a na dodatek pojawia się kryzys. Pomimo trudności, warto wyznaczyć sobie konkretny dzień, który będzie dniem spotkania i spędzenia czasu we dwoje. 


Randkowanie może przestać być twórcze, jeśli popełniamy następujące błędy: 


  • związek prowadzi do zrywania dotychczasowych znajomości i unikania spotkań z innymi ludźmi, 

  • nie wyrażamy jasno i wyraźnie swojego zdania w ważnych kwestiach, 

  • nie szanujemy swoich granic i nie zachowujemy wartości, którym chcemy być wierni, 

  • przestajemy być wrażliwi na innych,

  • stawiamy sobie i innym wysokie wymagania, 

  • stawiamy siebie i innych w sytuacji, której później możemy żałować, 

  • szukamy odosobnienia za wszelką cenę, 

  • skupiamy się tylko na sobie (na doznaniach ciała lub uczuciach), 

  • zaniedbujemy obowiązki, 

  • przedłużamy czas bycia z osobą, z którą nie wiążemy swojej przyszłości.