Wesprzyj fundację
0
0

Możesz więcej cz.1

Możesz więcej cz.1

Możesz więcej cz.1

Czasami nie trzeba wiele. Na początek wystarczy mały krok, jedna dobra myśl w ciągu dnia i wdzięczność za mikroskopijne wręcz dobro, które pojawia się w życiu każdego człowieka bez wyjątku. Kiedy nie da zmienić się rzeczywistości wokół, warto spróbować zmienić to, w jaki sposób ją widzimy. Magda Kleczyńska zajmująca się w Fundacji Kornice psychicznym dobrostanem pracowników firmy Ekookna oraz Michał Piekara znany psychoterapeuta i autor książek, rozpoczynają właśnie wcielanie w życie nieszablonowego pomysłu, gdzie pokazują, jak żyć pełniej, piękniej i bardziej świadomie. Zapraszamy do pierwszej części wywiadu.


Doszły mnie słuchy, że w ramach działań Fundacji, przygotowujecie specjalne, bardzo oryginalne narzędzie pomocy dla pracowników Ekookien.... Co to dokładnie będzie ?


Magda Kleczyńska: Będą to cykle krótkich materiałów video adresowany do wszystkich pracowników. Właśnie nagrywamy pierwszy z nich. Jednak przygotowując go,  mieliśmy na uwadze przede wszystkim osoby, które aktualnie borykają się z obniżonym nastrojem, gorszym samopoczuciem, widzą świat w ciemnych barwach. 

Michał: Mnie z kolei towarzyszy myśl, jaką mam na podstawie doświadczenia pracy z osobami z depresją. Taka osoba nie sięga po materiały. Jest bardzo apatyczna, bardzo trudno jest jej się zmobilizować. Taki ktoś potrzebuje motywacji z zewnątrz. Po pierwsze  więc te filmy mają taki cel, żeby działać na zasadzie profilaktyki. Zależy nam na tym, by te materiały trafiły do osoby, która jeszcze nie doszła do etapu klinicznej depresji ale ma problemy, z którymi sobie nie radzi, które ją coraz bardziej łamią, dzień po dniu. Filmy mają zachęcić ją do działania i zainspirować do próby zmierzenia się z problemem. Dostarczają pewnych narzędzi, które pozwolą poczuć się trochę bardziej zadowolonym ze swojego życia. Niezależnie od tego, jakie trudności się pojawią. Chodzi o to, by w ten sposób uchronić od sytuacji, kiedy ktoś zapada się w sobie jeszcze bardziej, wpada w obojętność i bezczynność. To jest cel pierwszorzędny - poprawa funkcjonowania w różnych obszarach życia tych, którzy będą z nich korzystali. 
Z drugiej strony zakładamy, że te osoby, które dzięki filmikom doświadczą  inspiracji, będą mogły stać się motywacją dla tych, którzy sami już po nie  nie sięgną, bo są w jakimś czarnym dołku. To jest cel drugorzędny. 


Jakimi drogami zamierzacie docierać z tymi materiałami do ludzi ?


Magda: Na razie mamy zamiar przyjrzeć się, na ile to będzie wykorzystywane. Chcemy szeroko to rozreklamować - na billboardach, plakatach. Do tego nasz fundacyjny Facebook, Ekoludki, Youtube... No i reklama na telewizorkach, jakie pracownicy mają na hali. Możliwe, że jak zrobimy kilka takich cykli, to umieścimy je także na pendrive'ach. Jednak na razie to tylko pomysł.


Rozumiem, że to dopiero początek, że planujecie też kolejne cykle...


Magda: Mamy w planie kolejnych kilka cykli. Jeśli ten pierwszy zostanie dobrze odebrany i przyniesie taki efekt, że ludzie uznają, że było to potrzebne, wtedy będziemy robić kolejne cykle. Podejmiemy w nich takie tematy jak ojcostwo, macierzyństwo, męskość, kobiecość, małżeństwo. Chcemy, by ten pierwszy cykl trafił na początku na zasadzie ogólnej do wszystkich pracowników.  Ważne jest też to,  żeby chętni sięgali po te materiały sami, z własnej woli. 

Czy w tych filmikach znajdzie się coś, co będzie je wyróżniać od innych materiałów video dostępnych na przykład w Internecie ?


Michał: Kiedy myśleliśmy o tych filmach,  skupiliśmy się głównie na tym, by dostarczały one konkretnych narzędzi. Dlatego każdy z tych filmów kończy się konkretnym wyzwaniem, zaproszeniem do podjęcia działania lub refleksji. Nie wystarczy, że czegoś wysłucham, że coś mnie poruszy. Muszę jeszcze wcielić to w życie. Zapraszamy zatem do tego, by się nad czymś zastanowić, coś wypróbować, zaimplementować. Chcemy w ten sposób stopniowo zbudować pozytywne nawyki. Podam przykład na podstawie tematu, który podejmie Magda. To wdzięczność. Problemem jest narzekanie. Ono potrafi stopniowo niszczyć moje spojrzenie na świat i zaczynam go widzieć w coraz ciemniejszych barwach. A zatem wyzwanie będzie polegało na zaproszeniu do tego, by zacząć dziękować sobie, drugiej osobie, za dobre rzeczy, a także za te trudne. W ten sposób można wypracować nawyk wdzięczności. Filmów jest 25, każdy kończy się jakimś wyzwaniem.


Mówiliście o posłużeniu się filmikami w taki sposób, by były motorem napędowym do działania i zmiany nawyków.  Jak dokładnie należy to rozumieć ?


Michał: Przede wszystkim chcemy właśnie zainspirować do działania, do zmiany, do pracy nad sobą. Do tego, by zmierzyć się z czymś w sobie. To jest pierwszy cel. Drugi, to pomoc ludziom wypracować pewne pozytywne nawyki, które wzmocnią ich w codziennym funkcjonowaniu. Trzecia kwestia, bardzo istotna, to zmierzenie się z fałszywymi przekonaniami. 


Co to są te "fałszywe przekonania" ?


Michał: Ludzie mają różne myśli na swój temat, które nie zawsze są prawdziwe. Na przykład: "I tak mi się nie uda", "Wszystko jest beznadziejne", "Nigdy nic nie osiągnę", "Ludzie chcą mnie wykorzystać", "Nie mogę nikomu zaufać", "Umiesz liczyć - licz na siebie" itd. To są fałszywe przekonania, które w pierwszej kolejności wpływają na moje relacje z innymi, na mój stosunek do świata, do mojej pracy, obowiązków. Chcemy z tymi fałszywymi przekonaniami trochę popracować, pomóc uczestnikom uwierzyć, że każdy może zmienić swój aktualny sposób myślenia o samym sobie. Fałszywe przekonania nierzadko nie mają w sobie nic z prawdy na mój temat, ale mogę zatrzymać mnie w dążeniu do ważnych dla nie celów. To główne wątki, które zasadzają się na różnych tematach, jakie poruszamy. Nie będą to wypowiedzi psychologicznych gryzipiórków, terapeutów, którzy teraz będą pouczać innych, tylko bardziej podzielenie się swoim doświadczeniem, jakąś refleksją. Materiały będą krótkie trwające ok. 4 minut. Dadzą impuls do zmiany. 


W jaki sposób - poza tą refleksją, uczestnictwem w wyzwaniu, widz Waszego filmiku może podjąć działanie ? Na czym może ono polegać ?


Magda: jednym z tych działań może być przyjście do fundacji i sięgnięcie po pomoc. Te filmiki to takie nasze "wyjście do ludzi", pokazanie się na zasadzie: "Popatrz, jesteśmy. Chcemy wam pomóc." Możecie przyjść i pracować razem z nami nad zmianą w swoim życiu. Niebawem do naszego zespołu dołączą psychologowie, terapeuci, interwenci kryzysowi, psychiatrzy.

Jeśli ktoś obejrzy filmik, to może zainspiruje go to do pojęcia pracy ze mną. Może taki ktoś zdecyduje się na to, by towarzyszyła jej osoba z zewnątrz. Taki przewodnik, ktoś, kto profesjonalnie wspiera, daje dodatkową motywacje do tego, żeby podjąć pracę nad sobą. Dzięki temu człowiek łatwiej się rozlicza - sam ze sobą,  a będąc w kontakcie z tym towarzyszem, ma inną, lepszą motywację do zmiany.


Wiem, że drzwi do Ciebie się nie zamykają....


Magda: stąd też bierze się potrzeba zatrudnienia kolejnych osób. A potrzebujących pomocy na ten moment jest bardzo wielu. W ciągu jednego dnia przyjmowałam nieraz 11 osób - to dla mnie bardzo dużo jak na 1 dzień. Teraz przewiduję, że w trakcie dwóch dni będzie tych osób jeszcze więcej. Na tę chwilę zapisuję ludzi na koniec lutego, bo już nie mam terminów w styczniu. Zgłasza się coraz więcej kolejnych chętnych, którzy naprawdę chcą pracować nad sobą i mierzyć się z trudnościami. Zobaczymy, jak to będzie  wyglądało w niedalekiej przyszłości, z następnymi specjalistami, którzy będą z nami współpracować. 

Zauważam, że zmieniło się nastawienie ludzi do korzystania z pomocy. Nie przychodzą tylko ludzie z poważnymi problemami, ale każdy, kto chce zasięgnąć opinii, rady. Każdy, kto chce się dowiedzieć o sobie czegoś więcej i o tym, jak po(d)nieść swoje szczęście. O tym też będziemy mówić w tym cyklu.CDN....Magdalena Kleczyńska -  specjalista interwencji kryzysowej, doradca rodzinny i psychologiczny z 12-letnim doświadczeniem pracy. Na co dzień związana z Katolicką Poradnią Rodzinną w Bochni. Od 19 lat działa w Ruchu Czystych Serc, gdzie prowadzi regularne wykłady i konferencje na temat budowania więzi. Autorka książki „Obdarowani sobą. Sztuka budowania więzi”. Prywatnie od 12 lat żona Darka, mama 3 dzieci: 10-letniej Emilki, 6-letniego Stasia i 4-letniej Karolinki. W wolnych chwilach uczy się, studiuje, czyta i rozmawia z przyjaciółmi. Lubi długie spacery po lesie, medytację i kontakt z naturą, ćwiczenia fizyczne, a zwłaszcza bieganie. Interesuje się szczególnie budowaniem i wzmacnianiem więzi w małżeństwach. Nie może żyć bez kontaktu z Jezusem, ukochaną rodziną, no i bez kawy.


Kontakt do Magdy:

Tel. 793-062-007Michał Piekara - Psychoterapeuta i doradca rodzinny z kilkunastoletnim stażem, był związany z Małopolskim Centrum Psychoterapii i Kliniką Małżeńską, w których pełnił funkcję dyrektora merytorycznego.  Autor kilku książek, m.in. „Razem przez życie” oraz „Przytul mnie choć na chwilę. Jak być twórczym mężem?, „Przytul mnie choć na chwilę. Jak być twórczą żoną?” napisanych razem z żoną, Ulą. Głosi konferencje i prowadzi warsztaty rozwojowe w Polsce i zagranicą. Ojciec czwórki dzieci, który postanowił rzucić etatową pracę, by stać się w pełni obecnym w życiu dzieci tatą.  Lubi czytać i pisać – w dowolnej kolejności. Na co dzień z pasją oddaje się wraz z żoną pracy na farmie permakulturowej w Beskidzie Wyspowym. Lubi czarną herbatę z cytryną i miodem o poranku oraz długie rozmowy z żoną wieczorami.