Wesprzyj fundację
0
0

O rozeznawaniu, czyli jak podejmować decyzje

O rozeznawaniu, czyli jak podejmować decyzje

O rozeznawaniu, czyli jak podejmować decyzje

Podejmowanie decyzji to nieodłączny element życia, a jednocześnie trudna sztuka wyboru. Nikt nie lubi się mylić czy błądzić. W dodatku dzięki globalizacji, technologii, rozwojowi i ogólnemu bogaceniu się naszego kraju, możliwości wyboru jest coraz więcej. Pewnie większości osób zdarzają się sytuacje, gdy z powodu natłoku różnych rozwiązań odkładają podjęcie decyzji do momentu, kiedy okoliczności same rozwiążą dylemat. Jest to jednak błędna postawa tzw. „rozbijania namiotu na skrzyżowaniu”. Wydaje się, że nie podejmuje się żadnych konkretnych działań w żadnym konkretnym kierunku, więc ciągle ma się możliwość zwrócenia się ku każdej możliwości. Jednak w konsekwencji nie żyje się w pełni. Nie da się rozwijać, stojąc w miejscu. Rozwój to podejmowanie ryzyka i wychodzenie ze strefy komfortu. Dlatego TRZEBA odważnie podejmować decyzje, żeby przeżyć życie w pełni.

Czy jest jakiś sposób, aby podejmować decyzje i potem ich nie żałować? Przede wszystkim trzeba mieć sprecyzowany CEL. 

Podejmowanie decyzji to zazwyczaj wybór między jedną a drugą opcją, chociaż czasami ma się do wyboru więcej niż tylko jedną opcję.
Skąd wiedzieć, którą możliwość wykluczyć? Najprościej rozpoznać słuszność podejmowanej drogi w kontekście celu, który chcemy osiągnąć w życiu. Ale skąd wiedzieć, jaki mam cel? Jedną z metod uświadomienia sobie, jaki możemy obrać cel, jest wyobrażenie sobie, że jesteśmy swoim najbliższym członkiem rodziny lub przyjacielem i przygotowujemy mowę pożegnalną na swój pogrzeb. To może pokazać nam aspekty życia, które są dla nas ważne i cele, które w głębi serca chcemy osiągnąć.


Gdy już poznamy swoje pragnienia i jak najkonkretniej określimy najważniejszy życiowy cel, wtedy po prostu przy każdym ważniejszym wyborze należy zastanowić się, która z możliwości będzie mnie do tego celu przybliżać, a która oddalać. Gdy mamy już określony cel, możemy przejść do podejmowania ważnych decyzji w odniesieniu do niego i jesteśmy w stanie weryfikować, czy rzeczywiście są to słuszne decyzje.

Jak w praktyce wygląda proces podejmowania decyzji:

1. Zbierz jak najwięcej informacji

Pierwszym etapem podejmowania decyzji powinno być zebranie jak najwięcej informacji na temat samego siebie oraz rzeczywistości, w której chcielibyśmy podjąć decyzję. Po zebraniu możliwie największej liczby faktów warto wypisać sobie wszystkie za i przeciw, które przychodzą nam do głowy, a następnie zaznaczyć te najistotniejsze. Czy na kartce znajdzie się więcej plusów czy minusów, nie musi warunkować naszego wyboru, ale na pewno będzie wskazówką.


2. Poproś Siłę Wyższą o światło

Niezależnie od tego, jaką religię czy filozofię wyznajesz, warto konsultować z Siłą Wyższą swoje ważne wybory. Jest to siła, która nas stworzyła z pewną misją. W takim wypadku warto poprosić o prowadzenie. Siła Wyższa bardzo subtelnie, ale skutecznie, może pokazać nam, która droga będzie dla nas najlepsza.


3. Odczytuj poruszenia swojego serca, uczucia, które się w Tobie rodzą

Przy podejmowaniu decyzji istotnych w naszym życiu ważne jest, aby podejmować je w zgodzie ze sobą, swoim sumieniem, wyznawanymi wartościami. Dlatego należy przyjrzeć się reakcjom emocjonalnym i poruszeniom naszego serca. Nie polecamy podejmowania decyzji pod wpływem emocji, natomiast zawsze emocje wskazują nam jakąś prawdę o nas. Należy jednak wziąć też pod uwagę, że każda zmiana całkiem naturalnie wywołuje u człowieka lęk.


4. Podejmij wstępną decyzję i czekaj na potwierdzenie

Przy podejmowaniu istotnych decyzji warto zostawić sobie czas pomiędzy podjęciem decyzji a jej realizacją. Nie chodzi o to, żeby podejmować decyzję na niby, ale na przykład, jeśli zastanawiamy się, czy przeprowadzić się do innego miasta, możemy postanowić najpierw do którego, a następnie szukać ofert mieszkaniowych w tym mieście. Jest to więc już wstępna decyzja i pierwsze kroki w kierunku jej realizacji. To pozwoli nam zweryfikować, jak czujemy się z daną decyzją. Jeżeli zobaczymy, że nie czujemy spokoju po jej podjęciu – w tym momencie możemy jeszcze zawrócić i nie przeprowadzać się.


Dlaczego i dla kogo ważne są moje decyzje?

Normalną konsekwencją podjęcia decyzji jest odrzucenie innych opcji. Wybór wiąże się więc z pewnego rodzaju ograniczeniem, co oczywiście jest niewygodne. Jednak dobrze by było, żebyśmy poprzez odważne podejmowanie decyzji uczyły się doświadczać straty. Jest to nieuniknione. To ważne, ponieważ decyzje, które podejmujemy, wpływają nie tylko na nasze życie, ale na życie innych ludzi, a nawet całego świata. 

źródło: pieknadziewczyna.pl