Wesprzyj fundację
0
0

Źle Ci bez telefonu? To może być nomofobia

Źle Ci bez telefonu? To może być nomofobia

Źle Ci bez telefonu? To może być nomofobia

Nomofobia (z ang. no mobile phone phobia), nazwana przez ekspertów chorobą XXI wieku, to dyskomfort psychiczny lub zaburzenie lękowe, polegające na strachu przed brakiem smartfona i niemożliwością skorzystania z sieci. WHO nie wpisała jeszcze nomofobii na listę zaburzeń psychicznych (ICD), jednak eksperci ostrzegają przed rosnącym uzależnieniem od tego urządzenia. Szacuje się, że obecnie liczba użytkowników smartfonów na świecie wynosi 6,37 miliarda, co oznacza, że 80,7% globalnej populacji posiada smartfona, podczas gdy w 2016 roku w użyciu było ich zaledwie 3,67 miliarda, czyli posiadało go 49,4% światowej populacji. Z badań, przeprowadzonych przez YouGov w 2019 roku wynika, że 44% ankietowanych Brytyjczyków czuje lęk, gdy nie ma przy sobie smartfona i nie może być w kontakcie ze swoimi znajomymi. 70% biorących udział w badaniu przyznało, że przez większość czasu przebywa w odległości mniejszej niż 2 m od swojego telefonu.

Warto zatrzymać się na moment i pomyśleć, ile czasu spędzamy w naszym smartfonie. Oczywiście, jest to często narzędzie używane w pracy czy szkole. Jednak wiele aplikacji zajmuje nam czas, a nie przynosi korzyści. Dlatego dobrze jest nauczyć się ograniczać korzystanie z telefonu i zdrowego podejścia do niego. 

Oto parę wskazówek, które mogą w tym pomóc:

  • Ustal konkretny czas na używanie smartfona
Możesz, na przykład, zaplanować korzystanie z niego w określonych porach dnia lub „nagrodzić się” określoną ilością czasu na telefonie po wykonaniu zadania lub skończeniu jakiegoś obowiązku. Można też wyłączać telefon w określonych sytuacjach, np. gdy prowadzisz samochód, jesteś na spotkaniu, na siłowni, jesz obiad lub spędzasz czas z przyjaciółmi.

  • Nie zabieraj telefonu do łóżka
Niebieskie światło emitowane przez ekrany zakłóca sen. Lepiej pozostawić urządzenie na noc w innym pokoju niż sypialnia. Zamiast scrollować wieczorami na telefonie, weź do ręki książkę. Nie tylko będziesz lepiej spał, ale badania pokazują, że zapamiętasz więcej z tego, co przeczytałeś.

  • Zastąp korzystanie ze smartfona w wolnym czasie zdrowszymi aktywnościami
Jeśli jesteś znudzony i samotny, może być bardzo trudno oprzeć się chęci korzystania ze smartfona. Miej plan na spędzanie wolnego czasu. Można poświęcić go na takie rzeczy jak medytacja, czytanie książki lub rozmowa z przyjaciółmi na żywo.

  • Usuń aplikacje społecznościowe ze swojego telefonu
I pamiętaj, to, co widzisz u innych w mediach społecznościowych, nie jest dokładnym odzwierciedleniem ich życia – ludzie wyolbrzymiają pozytywne aspekty swojego życia, pomijając wątpliwości i rozczarowania, których przecież wszyscy doświadczamy. Spędzanie mniejszej ilości czasu na porównywaniu siebie do tych nieprawdziwych, wystylizowanych obrazów może poprawić twój nastrój i poczucie własnej wartości.

  • Ogranicz sprawdzanie powiadomień
Jeśli co chwilę kompulsywnie sprawdzasz swój telefon, spróbuj stopniowo to ograniczać. Początkowo spróbuj sprawdzać raz na 15 minut. Potem raz na 30 minut, a następnie raz na godzinę. Istnieją aplikacje, które mogą automatycznie ograniczyć dostęp do telefonu.

 
Ograniczenie korzystania z  telefonu to nie jest proste zadanie, które uda się wykonać z dnia na dzień. Należy to postrzegać jako proces, podobny do stosowania diety odchudzającej. Wymaga podjęcia codziennych kroków, konsekwencji, wytrwałości i czasu. Jednak każda zmiana zaczyna się od świadomości i chęci.

Osobom, bardziej uwikłanym w ten problem, zaleca się zwrócenie się do terapeuty uzależnień. Istnieją także grupy samopomocowe: https://internetaddictsanonymous.org/ 

źródło: pieknadziewczyna.pl